25 lat doświadczenia w budowaniu basenów i stref spa

Uzdatnianie wody

Woda w basenie kąpielowym musi być filtrowana ponieważ szybko staje się mętna i brudna.
Podczas korzystania z basenu do wody dostają się różne zanieczyszczenia typu ( włosy, tłuszcz, pot, skóra itp. ) stanowiąc doskonałą pożywkę dla drobnoustrojów.
Najpopularniejszy urządzeniem przeznaczonym do filtrowania wody basenowej są filtry piaskowe. Skład filtra stanowi piasek o odpowiedniej granulacji.
Do filtrów piaskowych stosuje się również złoża wielowarstwowe z HYDRO-ANTRACYTEM (węgiel aktywny).

Zaleta tego rodzaju złoża filtracyjnego jest:
– obniżenie zużycia wody w procesie płukania filtra
– zmniejszenie oporów filtra bez rozbudowywania instalacji filtracyjnej
– zwiększenie wydajności wychwytywania zanieczyszczeń przez złoże filtra
– dzięki znakomitym właściwościom katalitycznym jest szczególnie odpowiedni do usuwania wolnego chloru oraz nieprzyjemnych substancji zapachowych.

Woda w basenie jest filtrowana w celu usunięcia zanieczyszczeń i zmętnienia. Filtr jest jednak zdolny do wyłapywania cząsteczek zanieczyszczeń tylko do pewnej ich wielkości. Najmniejsze zanieczyszczenia mogą być usunięte dopiero po podjęciu dodatkowych kroków. Koagulacja umożliwia zatrzymanie na filtrze piaskowym najdrobniejszych zanieczyszczeń, a także zanieczyszczeń częściowo rozpuszczonych w wodzie.
Koagulant jest dozowany przed filtrem i powoduje tworzenie się w wodzie kłaczków, otaczających najdrobniejsze zanieczyszczenia. Na powierzchni kłaczków osiadają kolejno następne zanieczyszczenia powodując wzrost ich wielkości i możliwość całkowitego osadzenia na piaskowym złożu filtracyjnym. W czasie przepłukiwania wstecznego filtra zanieczyszczenia te zostają całkowicie usunięte. koagulacja Prawidłowa koagulacja wzmacnia dodatkowo działanie zastosowanych środków dezynfekujących. Uzyskuje się tą drogą lepszą jakość wody bez widocznego zmętnienia, a kąpiel w niej jest przyjemniejsza. Dotyczy to wszystkich programów pielęgnacyjnych, a w szczególności jest szczególnie widoczne przy stosowaniu aktywnego tlenu. W rezultacie filtrowana woda jest krystalicznie klarowna i czysta.

Dodatkowo w basenach stosuje się chemiczne środki do uzdatniania wody.
Proces uzdatniania wody możemy podzielić na:
– dezynfekcję
– korygowanie odczynu pH wody
– zapobieganie rozwojowi glonów

W basenach stosuje się dezynfekcje chlorem, łączoną ( chlor i ozon, chlor i promieniowanie UV ) lub bezchlorowe ( promieniowanie UV, ozonem, bromem, jodem, tlenem aktywnym ). Dozowanie środków może być ręczne lub automatyczne.

W zagadnieniach wody basenowej i pitnej do dezynfekcji przeważnie stosowany jest chlor w postaci gazowej , płynnej jako podchloryn lub w formie stałej jako granulat.


Masz pytanie? Napisz do nas!

  Imię i nazwisko (wymagane)

  Adres email (wymagane)

  Temat

  Treść wiadomości


  Galeria


  Technologie dla rurociągów, filtrów i basenów